Domů / Blog / Zbraně je třeba mazat - jak na to?

Zbraně je třeba mazat - jak na to?

Jak správně mazat zbraň   

Mazání, mazání a zase to mazání...
Návštěva zákazníka, který přišel se slovy: „Mně to nestřílí.“ a jeho puška AR-15, byla prakticky zadřená. Mě přiměla napsat tento další výlev. Pán se nesmírně divil, jak může být zbraň úplně suchá, vždyť čistí minimálně po 200-300 ranách a vždycky všechno po vyčištění naolejuje hadrem s védéčkem...
Můj odhad je, že třetina a možná i víc závad u zbraní je způsobeno špatným mazáním. Zkrátka, střelná zbraň je normální stroj, jako každý jiný a tedy je třeba jej mazat. Stejně, jako motor v autě nebude moc dobře fungovat bez oleje. Zvláštní je, že většina lidí, která je schopna do zbraně lít slavné védéčko nebo motorový olej, tak do motoru svého auta védéčko nedává .
Je dobré si uvědomit, že střelná zbraň je specifická tím, jak funguje. Výstřel a cesta střely hlavní je o dost jiné namáhání než například ve zmíněném spalovacím motoru.

Proč nepoužívat běžné průmyslové rozpouštěcí oleje ve střelných zbraních?
Samozřejmě, že všechny tyto oleje budou fungovat a to i poměrně dobře. Problém nastává tam, kde je v nich obsažen silikon, teflon, síra, fosfor nebo dokonce sloučeniny chlóru. Tyto látky jsou za běžných teplot cca do 200 °C pomocné při mazání, ale při vyšších teplotách mohou způsobovat značné opotřebovávání po sobě se pohybujících kovových dílů. Tedy budete li je používat k čištění, stejně stopové množství se bude dostávat do míst, kde nemá co dělat a sníží životnost Vaší zbraně. Pokud je budete používat i k mazání, bude to ještě horší, protože většina z nich, včetně slavného védéčka jsou pouhou směsí petroleje a benzínu, tedy už při teplotách nad 80 stupňů je jejich schopnost mazat méně než 20%... Pokud takovým olejem namažete zbraň jako AR 15, která je na mazání závislá, po nějakých 100 ranách není po mazivu ani památky, a jde kov na kov, po další chvíli střelby se zbraň klidně zadře.

No a proč nepoužívat běžné motorové oleje?
Dnes nenajdete na trhu olej, který by byl bez aditiv, do motoru to jsou super pomocníčci, ale zkuste tím konzervovat třeba hlaveň. Kdo použije motorový olej do vývrtu, nedokáže jej na 100% odstranit před střelbou. A zase při výstřelu se zbytky motorového oleje změní spíš v brusnou pastu. Nevím, kde se to vzalo, ale po internetu občas uslyšíte, že je dobré u pístovek, jako například V-AR, mazat motorákem píst. Je to hloupost. Plyny z hlavně, které na píst jdou, jsou tak horké, že si s touto teplotou sebelepší motorový olej neporadí. Zase se Vám bez užitku spálí, přičemž z něho vzniknou mechanické zplodiny s vlastnostmi abraziva, které budou píst zadírat a na nich se následně zachycují další výstřelové zplodiny, které by jinak bez problémů odešly. Tedy se Vám značně zkrátí provozní doba mezi nutností čistit. Ono mazat motorákem i ostatní mechanické díly je málo účinné, protože v motoru, jsou všechna potřebná místa k mazání přímo v oleji ponořena (kliková ložiska a spol.) nebo jsou pravidelně olejem oplachovány. Zbraň má ale jiný cyklus fungování, kdy po dlouhé době nečinnosti dojde k maximálnímu zatížení a poté k dlouhé době nečinnosti. Tedy olej je z exponovaných míst vytlačen, a už nemá jak se tam zase dostat...

A naposledy, proč nepoužívat grafit?
Grafit je skvělý způsob suchého mazání, ale je určen pro prakticky statické použití. Dokonale funguje v fabce ve Vašich dveřích nebo v zámku auta. Má nulovou vzlínavost a navíc, i když je velmi měkký, pořád to je v zásadě krystalická látka, tedy při velkých rychlostech po sobě se pohybujících dílů funguje jako brusivo. Při aplikaci třeba do spoušťového mechanizmu se při čištění nebo konzervaci zbraně může kontaminovat olejem a pak se z něho stává dobrá brusná pasta. Lapovacího efektu při použití grafitu se dokonce záměrně využívá při vzájemném zaběhnutí dílu.

Závěr?
Pokud máte na střelnou zbraň věnujte prosím procento z její ceny (a mnohdy o dost méně) a pořiďte si pro ni patřičné prostředky pro čištění a mazání. Možná se budete divit, jak snadno se Vaše zbraň najednou čistí nebo, že dokáže střílet bez zádržky ne stovky, ale tisíce ran.

Pro zajímavost, před několika lety byl na AR15.com (nyní to nemůžu už najít :-(( ) zajímavý článek o zkouškách CLP Tuf Glide z roku 2011, kdy z AR15 bylo vystříleno 10.000 ran bez čištění, pouze každých 600 ran byla namazána tímto přípravkem a to pouze na místech dostupných bez rozborky. A po 3600 a 7200 ranách kdy byla provedena kompletní rozborka a kontrola jednotlivých dílu. Byla namazána i na ostatních vnitřních plochách... To je o něco lepší spolehlivost, než u zbraně našeho zákazníka, poctivě namazané védéčkem!