Domů / Blog / Výběr pistole - podle čeho se rozhodnout?

Výběr pistole - podle čeho se rozhodnout?

Jak vybrat pistoli pro sebeobranu?   

Čím dál víc lidí přichází k nám na prodejnu si vybrat svoji první obrannou zbraň. A protože těch, kteří mají urovnané myšlenky podle čeho vybírat je opravdu velmi málo, pokusím se zde o stručné uvedení možných úvah, podle kterých se můžete rozhodnout...
Jedná se o výběr zbraně pro člověka, který chce krátkou ruční palnou zbraň každodenně nosit pro sebeobranu.
Veškeré rozhodování musí být podřízeno tomu, že si chcete pořídit ten nejúčinnější nástroj pro sebeobranu = zbraň, se kterou budete schopni co nejrychleji, nejpřesněji a nejúčinněji vyřešit sebeobranou situaci, která si použití střelné zbraně vynutí. Mnoho lidí podlehne po čase jisté letargii, že si pořídili zbraň, kterou nosí už rok, dva, pět... a jejich bezpečnostní situace se nijak nezměnila, nikdy se nedostali do situace, kdy by na její použití jen pomysleli. A tak časem dají přednost komfortu a pořídí si zbraň menší, lehčí, ve slabší ráži. Sami sebe přesvědčují, že jim hrozí jen tak malé nebezpečí, na které jim bude stačit šestiranná šestpětatřicítka... Komfort nošení nebo podobný druhotný problém by neměl převážit nad pragmatickým přiznáním, že pokud máte potřebu nosit střelnou zbraň, je jejím jediným účelem vám co nejlépe zachránit život. A smiřte se s tím, že tato situace na 99,9 %, zaplať Bůh, vůbec nenastane.

Tak tedy za prvé, revolver nebo pistoli?
V tomhle již většinou mají lidé jasno. Pokud ne, vezměte v potaz, že revolver s dnešní pistolí prohrává v drtivé většině srovnávacích parametrů. Při stejné velikosti má poloviční nebo jen třetinovou kapacitu. Při stejné velikosti má obvykle kratší střenku, tedy horší úchop. Při stejných rozměrech má obvykle vyšší hmotnost. Mnohem delší čas přebití. Není tedy obecný důvod, proč by mu měla být dávána přednost před samonabíjecí pistolí.

Velikost sebeobranné zbraně?
Dnes se zbraně dělí na subcompact – cca do 165 mm délky, compact – cca do 185 mm délky, standard - cca do 205 mm a sportovní modely nad nějakých 215 mm.
Prvním vodítkem při výběru velikosti musí být úchop. Vyberte si zbraň, která vám poskytne plnohodnotný úchop. Pokud je příliš malá, nebude se vám z ní dobře střílet a budou se projevovat základní střelecké chyby, jako je při spouštění a podobně. Kvůli úchopu valná většina vlastníků subcompactu skončí u používání různých botek zásobníku pro prodloužení rukojeti, takže se dostanou velikostí rukojeti na velikost compact, ale délku hlavně mají jen subcompact. Zajímavé je také srovnání střelby stejného střelce se zbraní subcompact a standard. Při stejné střelecké úloze jsou prakticky všichni střelci rychlejší se standardní zbraní. Z části kvůli úchopu a hlavně kvůli menšímu zpětnému rázu, který přináší delší hlaveň. Závěrečné doporučení tedy je, pořiďte si minimálně zbraň velikosti compact, pokud to je jen trochu možné, tak i velikost standard. Naopak větší zbraně už zase nemají pro obranou střelbu významné opodstatnění.

Kapacita zásobníku?
Je to jednoduché. Čím větší, tím lepší . V české literatuře se neustále opakuje statistika, zřejmě poprvé publikovaná panem Kremlem v jeho knize o obranné střelbě z devadesátých let, kde údajně FBI zjistila, že průměrně si v sebeobranné situaci vystačíte v 91 % s 6ti ranami. Tedy autor radí, že statisticky vám stačí pětiranný revolver, protože vám vystačí na 80 % případů použití zbraně. Ano, je to statistika, takže znovu zopakuji. Chcete si chránit život, takže buďte ultimativní! V této statistice jsou totiž uvedeny i případy, kdy byl použit jen varovný výstřel, nebo výstřel / výstřely, které minuly, útočník nebyl zasažen a útok i tak skončil. Vy se ale připravujete na něco jiného. Můžete být přítomni u teroristického útoku, útoku šíleného střelce... To jsou statisticky zanedbatelná, ale možná rizika... Znám vysokoškolského učitele, který nosí zbraň standardní velikosti a dva rezervní zásobníky, protože vnímá jako největší nebezpečí, kterému může čelit, šíleného nebo šílené střelce ve škole. Vůbec mi to nepřijde podivínské, protože v ultimativním pohledu je to pravda. I když není profesionální policista, v případě útoku na jeho školu bude se svými znalostmi, schopnostmi a vybavením nejefektivnější dostupnou obranou, dokud nepřijedou na místo profesionálové. To už se ale dostáváme někam jinam. Zkrátka, pokud vás neomezuje nějaký fatální důvod, proč mít něco jiného, pořiďte si zbraň s dvouřadým zásobníkem a s co nejvyšší kapacitou.

Kohout nebo přímoběžný úderník?
Součastné pistole můžete mít se spoušťovým mechanizmem SA, SA/DA, DAO. Bicí mechanizmus existuje s přímoběžným úderníkem nebo s kohoutem. U obranné zbraně vidím kohout jako další ovládací prvek, tedy může zbytečně zesložiťovat ovládání zbraně, například jeho vypouštění do přední polohy. Čas k nadrilování patřičné práce s kohoutem můžete věnovat jiným důležitějším technikám. Také je to klíčová mechanická část zbraně, která je u přímoběžných konstrukcí skrytá před vnějšími vlivy uvnitř závěru. Ještě důležitější je, zda spoušť pracuje stále ve stejném režimu = se stejnou charakteristikou nebo při prvním výstřelu je charakteristika odlišná. Pokud budete chtít se zbraní SA/DA střílet první ránu se stejnou přesností, jako další na SA, bude vás to stát vždy o kousek delší čas, ale hlavně opravdu velké úsilí a počty opakování při tréninku, což byste mohli jinak věnovat pokročilejším technikám střelby. Nemáte-li nějaký relevantnější důvod, pořiďte si zbraň s přímoběžným úderníkem a jednotnou charakteristikou spouště.

Ráže zbraně?
Jediné statistiky na toto téma, které najdete jsou z USA, kde se používá pro obranu téměř výhradně expanzní střelivo, tedy pro naše prostředí jsou nepoužitelné a zavádějící. Jednoduše se dá říct, že potřebujete střelivo s co nejvyšší energií ve vztahu k ploše střely. Rčení: „Fyziku neochčiješ!“ zde platí dvojnásob. Na eliminaci protivníka = jeho rychlé vyřazení z aktivity potřebujete dostatečnou energii střely, ta se ale zásadně podepíše na ovladatelnosti zbraně. Viděl jsem na jednom střeleckém kurzu střelce-začátečníka, který si na základě statistik a názorů na diskusních fórech pořídil subcompact - aby se pohodlně nosil, v ráži 40 SW – aby měl vysoký zastavovací účinek. Pán byl po krátké době úplně zoufalý. Zvládat silnou ráži (střílet dostatečně rychle, při zachování požadované přesnosti) může buď dobře fyzicky vybavený nebo zkušený střelec. Pokud si jako první zbraň pořídíte například zmíněnou 40SW bude vás zřejmě stát dosažení stejné střelecké úrovně i dvojnásobný trénink oproti 9 mm Luger. Není náhodou, že všechny evropské (a nejen ty) policejní sbory používají 9 mm Luger. Za posledních cca sto let se stal nejvíce vyhovujícím pro obranou střelbu. Což samozřejmě neznamená po všech stránkách nejlepším. Kdybych měl říct, který náboj je nejlepší pro použití v obranné zbrani, tak na první místo zvolím 45 ACP, který poskytne dobrou ovladatelnost a výborný poměr průřezového zatížení a energie. Druhým by byl 9 mm Luger, který má vynikající ovladatelnost, a dobrý poměr průřezového zatížení a energie. Na třetím místě bude 40 SW s horší ovladatelností a lepším poměrem průřezového zatížení a energie. U zkušeného vycvičeného střelce zase na prvním místě může být 40SW. Samozřejmě pro začátečníka bude první 9 mm Luger. Zkrátka téma je to široké a s proměnným výsledkem. Jako fakt je třeba vzít, že cokoliv silnějšího než jsou zmíněné tři ráže je nesmysl, pro extrémní výkon a tím nezvladatelnost zbraně. A cokoliv slabšího je zase nesmysl, protože zbytečně snižujete svůj potenciál účinnosti obrany. Abych to tedy uzavřel, začněte rozhodně s ráží 9 mm Luger a jinou, silnější, si pořiďte až na základě zralé úvahy odvíjející se od střelecké dovednosti.
Na facebookový příspěvek je to myslím dlouhé až až. Případné pokračování třeba příště...