Domů / Blog / Bezpečná manipulace se zbraní...

Bezpečná manipulace se zbraní...

Bezpečnostní mechanizmi zbraní   

Výstražník na pistoli…
Před časem za mnou přišel kamarád, který si chtěl koupit pistoli pro každodenní nošení. Po probrání požadavků jsem mu doporučil, jak jinak, Glock. Ten ale odmítl, protože nemá výstražník – indikátor náboje v komoře. Trochu mě to překvapilo, že to je pro něj tak důležité, ale ukázal jsem mu, jak funguje vytahovač u Glocku, a že dobře výstražník nahradí. To ho ale neuspokojilo a požadoval výstražník v zorném poli záměrné. Ja jsem nikdy na zbrani výstražník „nepoužíval“ tedy jsem o jeho pohnutkách moc nepřemýšlel a s heslem: „Náš zákazník, náš pán,“ odešel s XDM od HS.
Nyní mi od něho přišla fotka rozstřelené vitrínky se sbírkou cibuláku. Otázka zní, jak k tomu sakra mohlo dojít, když jeho zbraň má tak viditelný výstražník .

Podívejme se na to s odhledem.
1. proč po výstražníku na pistoli touží tolik lidí, když na revolveru nebo pušce je nikdo nechce? Tedy, když není potřeba na jiných zbraních, není zbytečný i na pistoli?
2. výstražník, jako samostatná součástka je další zesložiťující prvek ve zbrani. Při jeho poškození nebo znečistění může dojít k nefunkčnosti celé zbraně!
3. důvěřovat výstražníku je cesta do strašného průseru. Lehce se stane, že výstražník selže a poté dojde k nechtěnému výstřelu. Byl jsem přítomný takové situaci, kdy střelec z přepravního kufříku vytáhl CZ97 bez zásobníku, prstem přejel po výstražníku na závěru, žádný výstupek neucítil, a tak promáčkl spoušť. Naštěstí to bylo na střelnici a proti dopadové ploše, takže si šel jen zkontrolovat trenky. Pointa byla v tom, že mu někdy předtím výstražník ze zbraně upadl a on si toho nevšiml.

V případě z kterého je tato fotografie si souhrou několika špatných úkonů dal střelec „nevědomky“ náboj do komory a provedl ránu jistoty. Výstražník, který tak zásadně vyžadoval, stejně výstřelu nezabránil. Střelec přitom není žádný začátečník, jen upadl do špatné rutiny, která někoho mohla stát zdraví nebo i něco horšího.

Co z toho plyne? Pokud se naučíte správnou kontrolu zbraně, která se stane rituálem/přirozenou samozřejmostí při každém vzití zbraně do ruky, nikdy nebudete potřebovat výstražník a riziko nechtěného výstřelu bude minimalizováno. Za svůj střelecký život jsem se setkal s mnoha postupy kontroly zbraní. Od úplně blbých, které někomu ukázal kámoš, jehož brácha má kámoše, který chodí střílet s lidma ze zásahovky . Přes poměrně dobré, jako se provádí ve sportu, např. IPSC. Až po skvělé, které třeba učí na svých kurzech akademie AEGIS, který je naprosto jednoduchý a fantasticky účinný. O jeho kvalitě svědčí, že si jej do své výuky přebralo spousta instruktorů, jak z konkurenčních střeleckých škol, tak i instruktorů od policie.

Nespoléhejte na výstražníky, provádějte fyzickou kontrolu, protože pro rozstřílený cibulák manželky fakt pochopení nemají.

P.S. Kolega, který nestřílí mi říkal, že je to blbost. Když zapomenu zkontrolovat výstražník, zapomenu i na kontrolu zbraně. Ale tak to není. Kontrola výstražníku je jeden jediný úkon, který navíc zpravidla provádíte jen pohledem. Kontrola zbraně se skládá z několika pohybů. Tedy do ní musíte zapojit mnohem víc mozkové kapacity. Tím se rozbíjí stereotyp a mnohem snáz Vám zůstává v mysli, že „něco“ ještě máte udělat. Zkrátka na jednu malou věc zapomenete pravděpodobněji, než na tři složité.