Domů / Blog / AR-15 v 5,45x39 - má to smysl?

AR-15 v 5,45x39 - má to smysl?

Levná střelba z pušky   

AR-15 v 5,45x39?

Cena střeliva stále roste a čím dál víc lidí přemýšlí, jak střílet hodně a utrácet málo. Zřejmě právě proto se nám sešlo několik poptávek po upperu na AR-15 v ráži 5,45x39.

Jaké jsou výhody nebo spíš nevýhody této konverze?

Výhoda je jasná
Důvodem pro, je cena střeliva. V Rusku a postsovětských státech je moře střeliva 5,45x39, které je dost staré, lokální armády jej nedokáží spotřebovat a na Středním východě a Africe pro něj není dostatek zbraní, stále tam převládá obliba 7,62x39. Proto jsou tyto náboje na civilním trhu nejlevnějším puškovým střelivem. I u nás se nechá při větším odběru dostat na cenu kolem 5,5-6 Kč. Zato .223 Rem. sehnat pod 8 Kč je již takřka nemožné. Reálně tedy budete šetřit i přes 3,5 Kč na jedné ráně.
Jako výhodu lze považovat i prakticky stejný projev výstřelu = zpětný ráz. To je věc, která je nejvíc vytýkána konverzím nebo adapterům pro malorážkové nebo pistolové střelivo.

A nějaké nevýhody?
První technický problém je v tvrdosti zápalek nábojů 5,45x39. Jsou snad o čtvrtinu tvrdší než u .223, takže zapomeňte v podstatě na všechny kontejnerové spoušťáky a odladěné bicí mechanizmy. Budete si muset pod kladivo dát minimálně +20% pružinu. Ale protože dostupné levnější uppery používají standardní úderník pro AR-15 v .223, tak stejně pro 100% spolehlivost skončíte na +30% pružině a to se na chodu /odporu spouště setsakra projeví.

Druhý problém je v kratší životnosti úderníku. Normálně vydrží prakticky celou životnost zbraně, ale při použití v ráži 5,45x39 se zlomí tak po 5000 ranách. Není to tak závratná investice, spíš si musíte naprogramovat hlavu, že se jedná o tréninkovou zbraň, kde závada nevadí nebo jej budete měnit preventivně po 3000 ranách.

Třetí závažnější problém je koroze způsobená zplodinami hoření, zejména ze zápalky. Tyto náboje jsou opravdu hodně korozivní, a protože žádný v Evropě dostupný upper není v tvrdochromu, musíte opravdu poctivě a důkladně čistit. Podle zkušeností z USA se životnost hlavní pro 5,45x39 pohybuje někde okolo 15000 ran, ale při zanedbané údržbě se důlková koroze na ústí hlavně, která měla fatální vliv na přesnost, objevila už po 3000 ranách.
Koroze se samozřejmě týká i ostatních dílů zbraně a nevyhne se ani hliníkovým komponentům. Rovnou můžete zapomenout na lehké hliníkové gasbloky, které dokáží zplodiny z těchto nábojů „prožrat“ také po pár tisících ranách.

Nepříjemnost se zásobníky. Zásobníky pro AR-15 v 5,45x39 prakticky nejsou. Všichni střelci používají standardní pro .223. Tam ale není 100% spolehlivost. Kapacita vojenských „plecháčů“ je cca 20 ran a plastových PMAG 25-27 ran, podle konkrétního provedení.

Pokud Vás tohle všechno neodradilo a střílíte hodně. Přijďte k nám a upper i náboje Vám rádi prodáme .